Ljuddämpare CLX-50 125-900
Effektiv ljuddämpare med en diameter på 125mm och längd 900mm. Tillverkad i förzinkad stålplåt för ventilationssystem, med mineralull för optimal ljudisolering.
Läs mer
- Snabba leveranser
- Låga fraktkostnader
- Stort eget lager
- 30 dagars öppet köp
Beskrivning av Ljuddämpare CLX-50 125-900
Den Ljuddämpare CLX-50 125-900 är en högkvalitativ lösning för att minska ljudnivån i ventilationssystem. Tillverkad av förzinkad stålplåt enligt SS-EN 10142, Z275, erbjuder denna ljuddämpare utmärkta ljuddämpningsegenskaper.
Designad som en cirkulär rak ljuddämpare, den innehåller dämpningsmaterial av mineralull. Den yttre delen består av ett starkt spiralrör, medan insidan är täckt med en kraftig fiberduk. Detta gör att den klarar mekanisk rengöring utan att påverka dämpningsegenskaperna. Utrymmet mellan rören är fyllt med mineralull, och fiberduken förhindrar att fibrer tränger in i kanalsystemet.
Ljuddämparen har en diameter på 125 mm, ytterdiameter på 225 mm, och en längd på 900 mm. Den 50 mm tjocka stenullen ger effektiv ljudisolering. Rengöring är enkel med roterande nylonborstar, dammsugare eller en fuktig trasa.
- Material: Galvaniserat stål för långvarig hållbarhet
- Design: Cirkulär och rak form för enkel installation
- Funktion: Mineralull för överlägsen ljuddämpning
- Mått: Diameter 125 mm, Längd 900 mm
- Tjocklek: 50 mm stenull
- Ytterdiameter: 245mm
För mer information, se montageinstruktioner och ladda ner produktens datablad här.